MAT X3
Materac zmiennociśnieniowy – rurowy do II stopnia zagrożenia odleżynami w skali czterostopniowej EPUAP.
MAT X3 rurowy materac zmienno-ciśnieniowy . Niezwykle skuteczny przy profilaktyce i leczeniu odleżyn do II stopnia EPUAP/NPUAP włącznie. Materac składa się z 18 wymiennych komór wysokich na 11,4 cm . Zaleca się stosowanie materaca razem z dodatkowym materacem gąbkowym.
Materac:
- kolor: granatowy
- komory: 18 wypinanych na klipsy
- materiał: Nylon-PVC
- pokrowiec Nylon
- max. obciążenie: 130 kg
- rozmiar: 200 x 90 x 11,4 cm
- waga: 6,5 kg.
- pokrowiec nylon
Pompa:
- zasilanie: 220V / 50HZ , 8W
- wydajność: 6 l / min.
- zakres ciśnienia: 25-100 mmHg
- cykl pracy: 5 min. – 10 min.
- bezpiecznik: 1,5 A -250V
- waga: 1,2 kg
Międzynarodowa definicja odleżyn NPUAP-EPUAP
Odleżyna jest umiejscowionym uszkodzeniem skóry i/lub głębszej tkanki, które zwykle pojawia się na wypukłości kostnej w wyniku ucisku lub połączenia ucisku i rozrywania. Z odleżynami wiąże się także pewna liczba sprzyjających lub niejasnych czynników, których znaczenie należy jeszcze wyjaśnić.
Międzynarodowy system klasyfikacji odleżyn NPUAP / EPUAP
Stopień I: Nieblednący rumień
Nieuszkodzona skóra z nieblednącym zaczerwienieniem o ograniczonym zasięgu, które zwykle pojawia się nad wypukłością kostną. Na skórze o ciemnym zabarwieniu blednięcie może nie być widoczne – w tym przypadku kolor może się różnić od skóry dookoła. Miejsce może być bolesne, twarde, miękkie, cieplejsze lub chłodniejsze od sąsiedniej tkanki. U osób o ciemnej skórze stopień I może być trudny do zdiagnozowania. Jego obecność może wskazywać osoby „zagrożone”.
Stopień II: Zmniejszona grubość
Częściowa utrata grubości skóry właściwej o wyglądzie płytkiego otwartego wrzodu z czerwonoróżowym dnem, bez tkanki martwiczej wilgotnej oddzielającej się od tkanki zdrowej. Możliwy jest także nienaruszony lub otwarty/pęknięty pęcherzyk z płynem surowiczym lub surowiczo-krwistym. Wygląda jak błyszczący lub suchy płytki wrzód bez tkanki martwiczej wilgotnej lub zasinienia*. Stopień II nie powinien być używany do opisania rozdartej skóry, podrażnień od plastra, zapalenia skóry spowodowanego nietrzymaniem moczu lub stolca, maceracji lub otarcia naskórka.
*Zasinienie oznacza uszkodzenie tkanki głębokiej.
Stopień III: Pełna utrata grubości skóry
Pełna utrata grubości tkanki. Tłuszcz podskórny może być widoczny, ale kość, ścięgno lub mięsień nie są odsłonięte. Może się pojawić tkanka martwicza wilgotna, która jednak nie zasłania głębokości utraconej tkanki. Może wystąpić się podminowanie i tunelowanie. Głębokość odleżyny stopnia III zależy od jej umiejscowienia. Grzbiet nosa, ucho, potylica i kostka nogi nie mają (tłuszczowej)tkanki podskórnej, więc odleżyny stopnia III mogą być płytkie. Jednak w miejscach, w których występuje tkanka tłuszczowa o znacznej grubości mogą powstać wyjątkowo głębokie wrzody stopnia III. Kość/ścięgno nie jest widoczne lub bezpośrednio wyczuwalne dotykiem.
Stopień IV: Pełna utrata grubości tkanki
Pełna utrata grubości tkanki z odsłonięciem kości, ścięgna lub mięśnia. Może pojawić się oddzielająca się tkanka martwicza wilgotna lub strup. Częste są podminowanie lub tunelowanie. Głębokość odleżyny stopnia IV zależy od jej lokalizacji. Grzbiet nosa, ucho, potylica i kostka nogi nie mają (tłuszczowej) tkanki podskórnej, więc występujące tam odleżyny mogą być płytkie. Odleżyny stopnia IV mogą sięgać w głąb mięśnia i/lub struktur podtrzymujących (np. powięzi, ścięgna lub torebki stawu), uprawdopodabniając wystąpienie zapalenie szpiku lub kości. Odsłonięta kość lub mięsień jest widoczny lub bezpośrednio wyczuwalny dotykiem.